Ako spoľahlivo ochrániť auto pred krádežou?

Počet krádeží automobilov je aj v dnešnej dobe vysoký. Napriek tomu, že výrobcovia vyvíjajú rôzne pokrokové zabezpečovacie systémy, skúsení zlodeji sa s nimi často dokážu celkom jednoducho popasovať a vozidlo ukradnú v priebehu niekoľkých sekúnd. Čo môžete spraviť, aby ste znížili riziko, že vaše auto vám jedného dňa zmizne z parkovacieho miesta?

Najjednoduchšie tipy sú najúčinnejšie

Ak chcete účinne ochrániť svoje auto pred zlodejmi, stačí používať jednoduchý sedliacky rozum. V prvom rade, dobre si premyslite, kde zaparkujete. Tmavé uličky, ktoré bývajú v noci úplne prázdne, nie sú veľmi bezpečným miestom na parkovanie. Zlodejom nič nebráni v tom, aby nepozorovane vnikli do auta a odcudzili ho.

Snažte sa preto parkovať na frekventovaných miestach, ideálne dobre osvetlených, ktoré sú naviac sledované kamerami. Na takéto lokality si zlodeji či vandali dávajú pozor a radšej sa im vyhýbajú.

Pozor na cenné veci v interiéri

Notebook na zadných sedadlách alebo peňaženka v odkladacom priestore pôsobí doslova ako magnet na oči zlodeja či vandala. Pokiaľ chcete znížiť riziko, že vám niekto rozbije okno a vykradne auto, nenechávajte v interiéri žiadne cennosti, ktoré pútajú pozornosť. Najlepšie je nechať vnútorný priestor auta vždy úplne prázdny, bez akýchkoľvek osobných vecí.

Naša rada: Ak potrebujete osobné veci, napríklad tašku s notebookom, nechať v aute, odložte ich do kufra a zatiahnite plató, aby ich okoloidúci ľudia nevideli. 

Mechanické zabezpečenie auta

V minulosti bolo mechanické zabezpečenie auta v rámci ochrany vozidla pred zlodejmi najrozšírenejšie. Dnes sa už používa menej, ale stále dokáže byť veľmi účinné. Použiť môžete napríklad bezpečnostnú páku na volant, zámok radiacej páky, systém na blokovanie pedálov, prípadne bezpečnostné skrutky kolies.

Tieto spôsoby zabezpečenia sú cenovo dostupné a mnohých zlodejov odradia. Hlavne tých moderných, ktorí sú pripravení na elektronické zabezpečovacie systémy a nepočítajú s tým, že by museli zápasiť so zámkom radiacej páky alebo volantu.

Prácnejšia inštalácia

Nevýhodou mechanického zabezpečenia je väčšia prácnosť. Vždy pred opustením auta musíte zobrať zámok na volant a správne ho uzamknúť. Takisto musíte mechanicky zamknúť radiacu páku. Ovládanie týchto zabezpečovacích systémov vám tak zaberie viac času a námahy.

Elektronické zabezpečenie vozidla

Aktuálnym trendom sú elektronické zabezpečovacie systémy, ktoré fungujú plne automaticky – aktivujú sa po zamknutí auta, takže v súvislosti s nimi nemáte žiadnu námahu naviac. Ide napríklad o imobilizér, ktorý zabraňuje naštartovaniu, kým do zapaľovania nie je zasunutý správny kľúč. Alebo GPS lokátor či satelitné vyhľadávanie. Tieto systémy dokážu určiť polohu vozidla s presnosťou na niekoľko metrov.

Pokrokové moderné bezpečnostné systémy majú viacero senzorov, ktoré snímajú otrasy, pohyb v interiéri a ďalšie veličiny, na základe čoho dokážu okamžite odhaliť prítomnosť zlodeja. Keď vyhodnotia riziko, automaticky spustia alarm, resp. vám pošlú notifikáciu do telefónu, aby ste vedeli, že sa niečo deje.

Praktický tip: Pre zaistenie najvyššej možnej bezpečnosti vášho auta odporúčame skombinovať mechanické a elektronické zabezpečenie. Ak vaše vozidlo nie je od výroby vybavené elektronickým zabezpečením, môžete si ho nechať dodatočne nainštalovať.

Uzatvorte si dobré poistenie

Chcete sa vyhnúť veľkým výdavkom, ktoré vám vzniknú po krádeži auta alebo jeho poškodení vandalmi? Stavte na výhodné poistenie auta, ktoré sa dá dnes uzatvoriť rýchlo a jednoducho online. Ak dôjde k odcudzeniu vozidla, poisťovňa vám preplatí vzniknutú škodu a vy si budete môcť kúpiť nové vozidlo bez toho, aby ste museli siahnuť do vašich životných úspor.

V prípade, že si nechcete uzatvárať havarijné poistenie, odporúčame aspoň PZP s pripoistením vandalizmu. Bude vás stáť len pár eur navyše k štandardnému PZP. Pokiaľ vám náhodou niekto rozbije okno, poškriabe lak alebo iným spôsobom poškodí vaše vozidlo, škoda sa vám preplatí z poistky podobne ako pri havarijnom poistení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.