Rok a pol po zákaze. Zmenilo sa niečo?

Začiatok roka 2021 bol pre Bratislavu revolučný keď po niekoľkoročnom boji sa mestu konečne podarilo vytlačiť hazard mimo svojich hraníc.

Niektorí z vás si možno spomínajú na krátke obdobie od mája 2017 do konca decembra 2018, keď Krajská prokuratúra poukázala na nezákonnosť tohto zákazu. Tentokrát to bolo inak. Všetko spustila petícia, v ktorej je 104 516 podpisov obyvateľov Bratislavy, z toho 73.434 podpisov je platných. Nasledovalo hlasovanie, kde 39 zo 40 poslancov tento zákaz podporilo a jeden sa zdržal. Mesto teda vyhovelo tejto petícii za ktorou stoja verejní aktivisti z iniciatívy Zastavme hazard.

Krátko po schválení zákazu varovala Asociácia Zábavy a Hier (AZH) pred príchodom zločineckých skupín, ktoré budú profitovať z nelegálneho hazardu. Varovanie vyzeralo doslova takto:

„… Jedinou novinkou je pozvánka pre zločinecké skupiny na prevádzku ilegálnych herní, ktorú dnes oficiálne pre Bratislavu vystavilo jej mestské zastupiteľstvo.“

Ubehol rok a pol od začiatku spomínaného zákazu a téma nelegálnych herní prestala byť témou. Inak povedané, nie je známy žiaden prípad nástupu zločineckých skupín a Bratislava sa tak stáva modernejším mestom. Ako sú ale na tom financie? V roku 2019 priniesli poplatky za hazard mestu príjmy vo výške 2.756.433 eur. Obdobne tomu bolo aj v roku 2021 a trend sa udrží do 2023 – 24 keď prestanú existujúce licencie platiť.

Rok 2025 tak bude mať rozpočet mesta Bratislava dieru takmer 3 milióny a tieto bude musieť vykryť. Na jednej strane je chvályhodná snaha o zdravšie mesto, keď sa však pozrieme na problém zblízka bude to pripomínať vojaka, ktorý sa sám strelil do nohy.

Trošku ekonomickej teórie

Negatívna externalita je pomenovanie ekonomického javu pri ktorom je profit len zdanlivý alebo lokálny. Skvelým príkladom je fajčenie, kde príjem z dane za tabak ani zďaleka nepokrýva náklady na liečbu následkov fajčenia. Na rozdiel od kamenných herní tu však náklady aj príjmy znáša štát.

Pri hazarde však prichádzame k istej asymetrii. Rok 2018 bol rokom príchodu lokálnych online licencii a rokom definitívneho konca zahraničných subjektov na Slovenskom trhu. Zatiaľ čo dovtedy zisky z hazardu na Slovensku brali zahraničné subjekty, na naše náklady sme sa museli postarať o hráčov ktorí za to zaplatili. Teraz keď všetko zostáva doma je vyhraté, či nie? Iba zdanlivo. Presun hazardu do online prostredia spôsobuje, že obce a mestá stratili alebo stratia príjem, ale o svojich obyvateľov sa postarať budú musieť. Scenár je samozrejme priaznivejší ako v tom prvom prípade, je však ďaleko od ideálu.

Online prevádzkovatelia ako napríklad Tipos samozrejme platia ťažké peniaze za svoje licencie a preto náklady na problémy plynúce z hazardu by mali zostať na pleciach štátu. To sa deje len čiastočne a ešte je čo zlepšovať. Po roku 2018 v oblasti online hazardu má tiež relatívne ďaleko od prechádzky jarnou záhradou a prevádzkovatelia okrem bežných personálnych nákladov, IT nákladov, rôznych promo akcií si musia pripraviť milióny na licenciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.