Izolácia pre akustickú pohodu v byte
Dosiahnuť v bytovom dome akustickú pohodu nie je vždy jednoduché. Určite sa nezaobíde bez dostatočnej izolácie, ktorú tvorí kročajová izolácia alebo akustická pena. Pokiaľ váš byt nie je v tomto smere dostatočne vybavený, môžete ju spraviť aj dodatočne.
Ako izolovať podlahu?
Kročajový hluk vzniká aj obyčajnou chôdzou po byte, nehovoriac o manipulácii s nábytkom pri upratovaní alebo o páde predmetov na podlahu. Ak máte menšie deti alebo psa, susedia pod vami môžu hluk vnímať dosť citlivo.
Špeciálna kročajová izolácia znižuje hladinu hluku a tak dopraje vašim susedom, a koniec koncov aj vám, viac pokoja. Ak ste ten, koho trápi hluk od „horných“ susedov vy, je tu možnosť vybaviť strop izoláciou.
Hluk sa môže čiastočne znížiť, ale toto riešenie nie je také efektívne, ako izolácia podlahy. Ideálne preto je, ak sa viete so susedom dohodnúť na tom, aby podlahu odizoloval kročajovou izoláciou. Samozrejme záleží aj na konštrukcii podlahy, ale dnes už nie je problém nájsť vhodné riešenie a izoláciu.
Len izolácia podlahy nestačí
Ak má byť izolácia naozaj efektívna, nepostačí len izolácia podlahy. Aby ste eliminovali hluk z bytu vedľa vás, je potrebná izolácia stien. Tá vám pomôže aj vtedy, ak chcete znížiť prenikanie zvuku z vedľajšej izby v rámci vášho bytu. Hluk z vedľajších priestorov najúčinnejšie znížite tým, že izoláciu použijete nie len na steny, ale aj strop a podlahu, pretože zvuk sa šíri celou konštrukciou.
Na izoláciu zvislých stien, ale tiež stropu, sa môže použiť kvalitná akustická pena. V kombinácii s nepriezvučnými materiálmi má akustická pena ešte lepšie pohltivé aj nepriezvučné vlastnosti, samostatne nie je veľmi účinná. Vhodná je aj do miestností, v ktorých je problém s ozvenou. Pokiaľ ale ide o byt, ozveny sa zbavíte aj doplnkami ako je koberec, závesy alebo ďalším nábytkom.