Lahodný nápoj, s ktorým prežijete krízu v bezpečí domova bez únavy

Káva je kultový nápoj, o výhodách a nebezpečenstvách ktorých sa intenzívne diskutuje. Niektorí tvrdia, že šálka kávy v dopoludňajších hodinách je pre telo dobrá a pomáha mu dostať sa do formy. Iní – že ten istý pohár sa môže v budúcnosti stať príčinou chronických chorôb.

Pravda je však, ako vždy, niekde medzi tým. Aby sme vás zachránili pred obavami a pochybnosťami o káve, pripravila sme si zoznam výhod, s ktorými si môžete domácu karanténu oveľa viac spríjemniť.

Chemické zloženie kávy

Vedci vypočítali v káve asi 200 chemických zložiek. Najznámejšou ingredienciou je kofeín. Obsah kofeínu v káve Robusta je takmer dvakrát vyšší ako v káve Arabica. Káva obsahuje tiež vitamín P, dusíkaté a minerálne látky, cukor, tuk, vlákninu a mnohé iné látky.

Aby sa kávová aróma objavila v plnom rozsahu, zelené fazule prechádzajú najlepšou pražiarňou kávy, avšak obsah kofeínu je týmto procesom znížený. Okrem toho sa ničí kofestol a kagweol – látky, ktoré pomáhajú pri činnosti pečene. Preto majú ľudia so ochorením pečene zelenú kávu oveľa radšej.

Káva a nervový systém

Dokonca aj nízka dávka kofeínu ovplyvňuje mozgovú kôru a spôsobuje pocit vitality. Pitie viac ako dvoch šálok kávy za deň však môže viesť k závislosti, ktorá býva často sprevádzaná bolesťami hlavy, nespavosťou a podráždenosťou.

Predávkovať kofeínom sa však až tak jednoducho nemôžete. Vždy je ale lepšie, ak to s jeho množstvom v dennej spotrebe nebudete preháňať a potom bude mať na vaše telo tie správne a pozitívne účinky.

Káva a srdce

Mnoho vedcov tvrdí, že časté konzumovanie kávy môže významne zvýšiť riziko srdcových chorôb. Štúdie amerických, fínskych a brazílskych lekárov však tento názor vyvracajú. V tomto prípade však hovoríme o zdravých ľuďoch. Ak už máte problémy so srdcom, mali by ste kávu používať opatrne.

Kvalitná káva pre firmy alebo domácnosti však môže byť príjemným spestrením dňa, ktoré práve v týchto dňoch musíme tráviť iba doma.

Káva znižuje riziko a príznaky cukrovky

Pokiaľ ide o ďalšie pozitívne aspekty účinku kávy na organizmus, mali by sme spomenúť výsledky štúdie uskutočnenej na Harvardskej univerzite, podľa ktorej použitie kávy .

Štúdia, ktorá trvala 18 rokov, zahŕňala 126 tisíc ľudí. V dôsledku toho vedci zistili, že u mužov, ktorí pijú viac ako šesť šálok kávy denne, sa riziko cukrovky znižuje o 50 %, u žien o 30 %.

Samozrejme, aby ste veľkým množstvom kofeínu zasa neovplyvnili nervový systém, nájdite si v konzumácii kávy svoju mieru a uvidíte, že každý jeden deň bude s ňou pre vás príjemnejší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.