Počet voľných bytov na prenájom v Bratislave klesá

Kým ešte koncom roka 2021 si mohli záujemcovia o prenájom bytu v Bratislave vyberať z množstva bytov, v tomto roku je situácia opačná. Počet voľných bytov na prenájom v Bratislave postupne klesá na historické minimum.

S obmedzenou ponukou rastie aj cena

Medzikvartálne klesla ponuka bytov na prenájom v Bratislave o viac ako 30 %, pričom v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku je ponuka nižšia až o 48 %. Najmenej zastúpené v ponuke bytov na prenájom sú byty v novostavbách.

K zníženiu počtu voľných bytov prispel vyšší záujem o prenájom v dôsledku utečeneckej krízy, ale aj zlá ekonomická situácia niektorých majiteľov, ktorí sa rozhodli uprednostniť predaj nehnuteľnosti pred jej prenájmom.

Keďže voľných bytov na prenájom je aktuálne doslova ako šafránu, najjednoduchšou cestou za prenájmom je osloviť realitnú kanceláriu v Bratislave.

No zároveň je potrebné počítať s faktom, že vyšší záujem o prenájom a zároveň obmedzená ponuka, samozrejme, vedú aj k zvýšeniu cien. K tomu ešte navyše prispieva aj ekonomický vývoj. Mesačné nájmy sa tak dnes pohybujú vo vyššej cenovej relácii, ako v minulosti. Pre mnohých záujemcov preto platí, že mesačná splátka hypotéky ich napriek tomu, že úroky na hypotékach rastú, vyjde stále lacnejšie, než mesačné nájomné.

Možno aj tento fakt sa podpísal pod medzikvartálny nárast počtu predaných bytov.

Objem pomeru predaných bytov sa medziročne prepadol

Pomer predaných bytov síce medzikvartálne narástol, ale v porovnaní s minulým rokom je nižší. V pomere k počtu voľných bytov je ale stále vysoký. Ponuka nehnuteľností na predaj v Bratislave sa drží zhruba na rovnakej úrovni. Menia sa ale ceny. A to zatiaľ stále smerom nahor. Ceny bytov v Bratislave narástli medziročne o 25 %.

Analytici ale predpokladajú, že by sme sa mohli dočkať mierneho poklesu cien. Rast cien totiž môže zastaviť zhoršenie kúpyschopnosti obyvateľstva v dôsledku nárastu cien a inflácie. Situácia na ekonomických trhoch je však takmer už od začiatku tohto roka turbulentná a predikcie sa robia naozaj zložito.

Jedno je však nepopierateľné. Úroky na hypotékach postupne zvyšujú všetky banky a ponuka bytov v Bratislave je obmedzená. Ak teda zvažujete kúpu nehnuteľnosti v Bratislave, čakanie na prípadné zníženie cien sa nemusí vyplatiť. Obmedzená ponuka a zvyšujúca sa inflácia totiž môžu u niektorých ľudí viesť k záujmu o investovanie voľných financií do kúpy nehnuteľnosti. A to môže viesť ešte aj k nárastu, dnes už tak či tak dosť vysokých cien.

Najrýchlejšie sa míňajú dvojizbové byty

Medzi dlhoročne najžiadanejší druh nehnuteľnosti v Bratislave patria dvojizbové byty, a to či už na predaj alebo prenájom. Najdrahšími bratislavskými štvrťami sú neprekvapivo lukratívne lokality ako je Slavín, Landererova, Podhradie, Košická, Horský park, Klingerova kolónia, Vinárky či Koliba. Cena za meter štvorcový nehnuteľnosti v niektorej z uvedených lokalít vás bez problémov môže vyjsť aj vyše 10 000 €.

Naopak najlacnejšie bývanie je dostupné v okrajových častiach Bratislavy, prípadne bratislavských satelitoch, ktoré v posledných rokoch zažívajú svoj veľký bum.

Bývanie v prenájme v hlavnom meste bolo v minulosti prvou voľbou väčšiny cezpoľných ľudí, ktorí prišli do Bratislavy za prácou, prípadne štúdiom. Naše hlavné mesto je však v posledných rokoch mimoriadne preplnené a situácia s dostupnosťou bývania sa čoraz viac zhoršuje. Aj tento fakt vedie množstvo ľudí k bývaniu mimo mesta a pravidelnému dochádzaniu.

Samozrejme, aj dnes sa dá nájsť výhodný prenájom či byt na predaj aj v hlavnom meste. Hľadanie je však o niečo zložitejšie, než v minulosti. Aj preto pri tejto činnosti rozhodne oceníte pomoc skúsenej realitnej kancelárie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.