Trápia vás problémy, ktoré nemajú riešenie? Pomôžeme vám ich zvládnuť

Konfliktných situácií je v živote každého jedného človeka viac než dosť a všetci by sa ich samozrejme nadobro radi zbavili. Tiež sa môžeme ocitnúť v situácii, keď musíme vyriešiť konflikt alebo spor medzi dvoma ďalšími ľuďmi. Môžu to byť deti, podriadení alebo priatelia.

Najhoršou vecou, ktorú možno v tejto situácii urobiť, je postaviť sa čisto len na niekoho stranu a zastávať jeden názor, bez toho, aby sa daná situácia dôkladne posúdila zo všetkých hľadísk. Výsledkom takéhoto procesu riešenia je iba ešte väčšia nezhoda, do ktorej je zainteresovaní aj ďalší človek, ktorý chcel len pomôcť.

Mediátor radí

Čo urobiť v danej situácii? Je možné sa dostať von z konfliktnej situácie bez toho, aby sme narušili  vzťah s oboma stranami? Ako to urobiť a zvládnuť bez ujmy? V skutočnosti nie je všetko také zložité, ako sa zdá. Hlavnou vecou je zachovanie neutrality. A tiež dodržiavať iba tri základné pravidlá.

  1. Vytvorte si vzťah dôvery s každou zo zúčastnených strán konfliktu

Na vytvorenie takýchto vzťahov je potrebné nadviazať kontakt s oboma stranami konfliktu. Najskôr pozorne počúvajte a neprerušujte. Ak je vám niečo nejasné, uistite sa v tom. Najlepší je na tieto veci  človek alebo osoba, ktorá nemá s vami a s dotyčnou osobou žiadne príbuzenské vzťahy a je na základe toho maximálne objektívna pre všetkých.

Takouto osobou je profesionálny mediátor, ktorý k riešeniu konfliktu pristupuje zodpovedne, s nadhľadom na danú vec a zámerom pomôcť vyriešiť všetky problémy. Podstatou celého riešenia sporov a jeho úlohou je teda pochopenie celej situácie do najmenšieho detailu.

  1. Vyjasnenie záujmov a potrieb

Ak človek nedosiahne to, čo by chcel, pretože mu v tom niekto bráni, vzniká priestor na konflikt. Ide teda o neuspokojené potreby a záujmy. Ak sa vám ich podarí s pomocou úspešnej mediácie objasniť, rozšíri sa oblasť rokovaní, pretože sa niektoré z týchto vecí dajú uspokojiť aj inými spôsobmi.

  1. Nájdenie vzájomne prospešného riešenia

Dobré riešenie konfliktu je také, ktoré uspokojuje záujmy oboch strán. V opačnom prípade sa konflikt nevyrieši. Ak sa rozhodnete len v prospech jedného z účastníkov, konflikt sa môže na určitý čas potlačiť, ale zostáva.

Na nájdenie vzájomne prospešného riešenia je potrebné porozumieť pozíciám obidvoch strán a poznať ich záujmy a potreby. Teda použiť predošlé kroky v prospech riešenia danej situácie. Ak by ste potrebovali takto jednoducho a bez následkov urovnať vaše spory a konflikty aj vy, neváhajte sa na najbližšieho mediátora obrátiť aj vy. Pomáha to!

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.