Prečo sa oplatí navštíviť Bratislavu?

Hlavné mesto Slovenska Bratislava, už dávno nie je v tieni Viedne, Prahy či Budapešti. Je to tak hlavne vďaka rôznorodej architektúre, úžasnej kuchyni a medzinárodnej, živej atmosfére, ktorá sa tu v posledných rokoch rýchlo rozvíja. Pozrite si nášho sprievodcu najlepšími miestami, ktoré môžete vidieť v jednom z najzaujímavejších miest strednej Európy.

Bratislava pri západe Slnka

Kam za umením a zábavou

Galéria Nedbalka

Milovníkov umenia poteší báječná zbierka diel slovenských umelcov a prestavaný moderný interiér v Staromestskom paláci. Galéria Nedbalka sa zameriava na tvorbu umelcov pôsobiacich na Slovensku od konca 19. storočia až po súčasnosť. Na dosiahnutie tohto cieľa sa okrem stálej zbierky počas celého roka konajú viaceré dočasné výstavy.

Slovenská národná galéria

Zbierka Slovenskej národnej galérie je pokladom slovenského umenia s významnými historickými dielami. Zbierka je taká veľká, že ju nebolo možné umiestniť na jednom mieste. Galéria má budovy v piatich rôznych slovenských mestách a predvádza návštevníkom tie najlepšie diela umelcov pôsobiacich na Slovensku od stredoveku až po súčasnosť.

Medzinárodný dom umenia pre deti – Bibiana

Ak cestujete s malými deťmi, nezabudnite na návštevu Bibiany. Hlavným zameraním múzea sú interaktívne exponáty, do ktorých sú deti zapojené veľmi praktickým spôsobom. Bibiana tiež hostí festivaly a podujatia, ktoré podporujú rôzne druhy umenia pre deti, vrátane divadelných, tanečných, hudobných a literárnych podujatí.

Mesto festivalov

Bratislava je mesto, ktoré berie festivaly veľmi vážne. Letné obdobie festivalov ponúka klasickú hudbu, folk, alternatívne divadlo, jazz, dychové orchestre a mnohé ďalšie.

Historické budovy, námestia a dokonca fontány sa menia na pódiá pre DJ-ov, tanečné párty, kurzy jogy a každý žáner živej hudby. Vrcholom festivalov je divadlo pod holým nebom na Bratislavskom hrade.

Tu si oddýchnete a pochutnáte na dobrom jedle

UFO

Niet lepšieho pohľadu na Bratislavu ako pri západe slnka nad Dunajom z vyhliadkovej plošiny UFO. Vo výške takmer 100 metrov si tisíce návštevníkov ročne si vychutná výhľad na všetky svetové strany. Vyhliadková terasa sa nachádza len pár minút chôdze od Bratislavského hradu a môže sa pochváliť aj modernou reštauráciou, ktorá ponúka ochutnávky slovenských špecialít a piva. UFO je súčasťou futuristického sovietskeho architektonického mostu Slovenského národného povstania, známeho aj ako Nový most, ktorý bol otvorený v 70. rokoch na pamiatku slovenského odporu voči nemeckej invázii v roku 1944.

Dobre & Dobré

Kaviareň sa nachádza v historickej Starej tržnici, takže je ideálnym miestom na kávu alebo čaj pred sobotňajšou prehliadkou stánkov. Môžete si posedieť pri veľkých oknách, ktoré do kaviarne prinášajú veľa slnečného svetla. Dobre & Dobré je jedinečné, pretože je prevádzkované miestnou mimovládnou organizáciou, ktorá zamestnáva ľudí bez domova po boku bežných zamestnancov. Kaviareň sa špecializuje na skvelú kávu a čerstvé, chutné jedlo. Vrelo odporúčame na brunch.

Po stopách histórie

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad sa nachádza v srdci mesta a je jeho dominantou. Fascinujúca história panstva siaha až do doby kamennej a možno ju objaviť na archeologickej výstave a v Múzeu histórie dokumentujúcom kultúrne korene Slovákov. Na západnom nádvorí Bratislavského hradu sa nachádza reštaurácia Hradná Hviezda s nádherným historickým interiérom, ktorá ponúka jedlá modernej a regionálnej kuchyne. Myslíme si, že hrad je veľkým lákadlom prečo sa oplatí navštíviť Bratislavu.

Bratislavský hrad pri západe Slnka
foto: Peter Lang – Dreamers

B-S 4 Múzeum (Československé múzeum opevnenia)

Ak máte záujem vidieť autentický československý vojenský bunker z roku 1930, toto je to správne miesto. Starý bunker bol premenený na múzeum, ktoré predstavuje zbrane z oboch svetových vojen a studenej vojny. Môžete vidieť aj to, ako by bol bunker zriadený a používaný vojakmi. Múzeum je trochu mimo mesta, takže si budete musieť prenajať auto.

Michalská brána

To, že vstupujete na pešiu zónu Starého Mesta, zistíte pri prechode cez Michalskú bránu. Je to jediná mestská brána, zároveň najstaršia stavba v meste, ktorá sa zachovala od stredoveku. Vo veži si môžete pozrieť malé múzeum zbraní a mestského opevnenia.

Michalská brána - Bratislava

Modrý kostolík

Hoci jeho oficiálnym názvom je Kostol sv. Alžbety, toto miesto  je známejšie ako Modrý kostolík. Je to jedna z najzaujímavejších stavieb v celej Bratislave. Upúta svojimi azúrovými stenami, strechou a taktiež lavicami vo vnútri. Je to najkrajšia secesná budova mesta, ktorá sa nachádza v jednej z tichších ulíc Starého Mesta. Mnohí turisti ju často označujú ako rozprávkové miesto. Kostol postavený na začiatku 20. storočia maďarským architektom Edmundom Lechnerom bol pôvodne súčasťou susednej strednej školy navrhnutej tým istým umelcom a slúžil ako školská kaplnka.

Článok pre vás pripravila autopožičovňa Rai. Ak sa budete chcieť pri návšteve Bratislavy pohodlne prepraviť, naše profesionálne služby sú vám plne k dispozícii a postaráme sa o vaše pohodlie.