Vybavenie malého domu či bytu v Bratislave musí byť praktické

Zariaďujete nový byt či dom v Bratislave a bojujete s priestorom? Nezúfajte, poobhliadnite sa po nábytku, ktorý dokonale uspokojí všetky vaše nároky a zároveň bude plniť aj mnoho ďalších funkcií. Komoda, rovnako ako rozkladacia pohovka, je riešením, ktoré malý priestor doslova vyžaduje.

Vhodne zvolený nábytok

Základným pravidlom pri zariaďovaní malého obytného priestoru je držať sa svetlých farieb. Nech už zvolíte akýkoľvek kus nábytku alebo doplnok, dajte prednosť svetlým odtieňom. Tie síce priestor nenafúknu, ale celkom určite vás nepripravia o optické metre štvorcové. Tmavé farby preto voľte len v prípade drobných doplnkov a dekorácií. Rovnako dôležitý je aj nábytok.

Vyhnite sa zbytočne veľkým kusom, ktoré zaberajú príliš veľa priestoru. Na uskladnenie vecí je ideálna šikovná menšia komoda, ktorá pojme neuveriteľne veľa maličkostí, ako napríklad aj obliečky, obrusy, deky a podobne. Na trhu dostať najrôznejšie prevedenia – šuplíkové i skrinkové, na kolieskach alebo pevných nožičkách. Esteticky zaujímavé sú aj závesné komody, ktoré vďaka svojmu riešeniu poskytnú pod sebou ďalší úložný priestor.

Praktický pomocník

Zariaďovanie príbytku, ktorý nie je nijak priestorovo veľkorysý, vyžaduje značné plánovanie a starostlivo premyslený výber zariadenia. Ak si nemôžete dovoliť luxus oddelenej obývačky a spálne, potom je pre vás ideálnym riešením praktická rozkladacia pohovka. Dnes je, čo sa týka výberu, ponuka viac než štedrá. Na trhu nájdete rozkladacie pohovky s úložným priestorom alebo bez, klasické, ale aj rohové.

Ich prevedenie je prispôsobené tak, aby cez deň slúžili ako pohodlná sedačka a v noci plnili funkciu kvalitnej postele. Ak chcete svojmu telu dopriať skutočne výdatný relax, tak pri každodennom využívaní pohovky ako lôžka sa odporúča obstarať si kvalitný matrac, ktorý chrbtici dodá potrebnú oporu.

Pozor na materiál a údržbu

Ak uvažujete nad tým, že rozkladaciu pohovku budete k spánku využívať často, dbajte pri výbere na materiál a myslite na to, že pohovka bude namáhaná oveľa viac než bežný gauč. Materiál by preto mal byť mimoriadne kvalitný a odolný, a to nielen voči mechanickej námahe, ale aj drobným nehodám.

Praktické zariadenie domu alebo bytu v Bratislave

Ideálne by mal byť aspoň čiastočne nepremokavý a ľahko čistiteľný. Pozornosť venujte aj tomu, aby sa dal poťah bez väčšej námahy z pohovky vyzliecť a vyprať v práčke. Pred akýmkoľvek zásahom však starostlivo študujte odporúčania výrobcu.

Neoddeliteľné drobnosti

Súčasťou každého interiéru sú doplnky a dekorácie, ktoré o jeho obyvateľovi niečo povedia. Okrem stolných lámp a fotiek v rámikoch ho môžete ozvláštniť napríklad nástennými mapami. Tento zaujímavý a originálny doplnok zoženiete v rôznych variantoch.

Mimoriadnej obľube sa tešia kovové nástenné mapy, ale pokiaľ vám nechýba fantázia a trpezlivosť, vytvoriť si môžete aj vlastnú, ktorá bude zrkadlom vašich cestovateľských cieľov. Keď do nej zapracujete aj malé fotografie, bude dokumentovať nielen miesta, ale aj zážitky s nimi spojené.

Keď si neviete dať rady

Zariaďovanie bytu či domu nie je pre každého. Ak vám chýba cit pre detail alebo si neviete dať rady práve kvôli príliš malému priestoru, nebojte sa investovať do rád odborníkov. Síce vás to bude niečo stáť, ale nakoniec zistíte, že to boli veľmi dobre minuté peniaze.

Pretože doma sa chce človek cítiť pohodlne a komfortne, tento pocit rozhodne nezískate v stiesnenom a nevhodne zariadenom priestore. Práve v malých miestnostiach je s ním treba hospodáriť s mimoriadnym rozmyslom a účelne.

Bytoví architekti dokážu v tomto ohľade doslova divy a často ponúknu riešenia, ktoré by bežnému človeku ani nenapadli.