Vyberáme najlepšie elektromotory

Všade okolo nás sa stretávame so strojmi poháňanými elektrickou energiou. Pre ich bezporuchové fungovanie sú však potrebné kvalitné súčiastky. Pozrime sa na to, ako ich vybrať a na akom princípe fungujú kvalitné motory.

Elektromotory

Elektromotory sa používajú na pohon rôznych strojov, ktoré bežne v domácnosti využívame. Nájdete ich napríklad v práčke, mixéri, chladničke, ventilátoroch či holiacich strojčekoch. Bežne používané elektromotory sú napájané priamo z elektrickej siete alebo z batérií. Sú tiež súčasťou strojov v rôznych odvetviach priemyslu. Nájdete ich v zariadeniach výrobnej linky, v elektrickom náradí a podobne.

Elektromotory fungujú na rôznom princípe práce a majú tiež rôzne veľkosti. Pozrime sa bližšie na typy elektromotorov.

Indukčný elektromotor 

Indukčný elektromotor patrí medzi najčastejšie používané elektrické motory. Nazýva sa tiež asynchrónny elektromotor. Je to preto, že beží rýchlosťou nižšou, ako je jeho synchrónna rýchlosť, čo je rýchlosť otáčania magnetického poľa v rotačnom stroji. Asynchrónne elektromotory ďalej delíme podľa vstupného napájania na jednofázové a trojfázové.

Jednofázové asynchrónne elektromotory nájdete aj domácnostiach. Ich výhodami sú najmä spoľahlivosť, nízka cena a jednoduchá výmena či oprava.

trojfázovými asynchrónnymi elektromotormi sa môžete stretnúť najmä v priemysle. Majú pevnú konštrukciu a sú veľmi spoľahlivé. Výhodou sú aj nízke náklady na prevádzku. Je to vďaka ich vysokej účinnosti. Majú tiež malé nároky na údržbu. Trojfázové elektromotory majú samočinný štart. Vďaka tomu nie je pri ich prevádzke potrebný žiadny štartovací motor. K ich nevýhodám patrí najmä klesanie rýchlosti pri zvýšenom zaťažení.

Ako vybrať elektromotory

Najlepšie elektromotory nájdete na trhu v rôznych veľkostiach. Vyberajte podľa použitia, menovitého napätia, frekvencie, rozsahu výkonu, triedy izolácie a podobne. Isté rozdiely sú aj v teplote okolitého prostredia, do ktorej sú určené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.